Era informacji
kolejnym etapem rozwoju społeczeństwa po erze przemysłowej jest era informacji, która charakteryzuje się tym, że ponad połowa osób zatrudniona jest w procesie przetwarzania informacji. W latach 80. XX wieku rozpowszechniły się komputery do użytku osobistego, a w latach 90. Internet umożliwił niemal nieograniczony przepływ informacji i szeroki do niej dostęp. Potrzeba przetwarzania i obrotu informacją zaowocowała rozkwitem wszelkich form wizualizacji szeroko rozumianych danych w formach statycznych i interaktywnych. Narodziły się między innymi takie pojęcia jak:
Big data - termin odnoszący się do dużych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych, których przetwarzanie i analiza jest trudna, ale jednocześnie wartościowa, ponieważ może prowadzić do zdobycia nowej wiedzy.
Storytelling - tworzenie opartych na danych i faktach opowieści, których atrakcyjna i wciągająca forma angażuje odbiorcę emocjonalnie, co ułatwia mu percepcję i zapamiętanie informacji, a jednocześnie umożliwia stworzenie więzi z jej nadawcą.
Wizualizacja wiedzy
graficzne metody tworzenia, analizy i przekazywania informacji, idei, faktów, systemów za pomocą modeli. Zmiana sposobu zapisu informacji z liniowego na obrazkowy pozwala odbiorcy łatwiej ją odczytać, zrozumieć i zapamiętać a jej autorowi pomaga zorganizować wiedzę i nierzadko ukazać to, co wydaje się niewidoczne.
Peter Grundy
Jer Thorp
Life is one great big family tree, Leonard Eisenberg, 2008 r.
Jason Treat, National Geographic
Density Design
Studio klv dla DYNAMIKUM Science Centre
Tree Infographic, Andrew Verne Wells Danger
Ben Shneiderman
5W Infographics, National Geographic
National Geographic
Ricardo Santos
Wizualizacja danych
graficzne metody prezentowania danych liczbowych w sposób uporządkowany, przystępny dla odbiorcy i najlepiej ukazujący istotę owych danych osiągnięte poprzez dobór właściwej formy i adekwatną jej atrakcyjność wizualną.
WWF
Information graphics in context, Peter Ørntoft
Nicholas Felton
Michele Mauri
Gareth Holt, Ben Branagan
Tien-Min Liao
Alberto Lucas López
10 568 679 haseł Wikipedii posortowanych tematycznie. Paul-Antoine Chevalier (Data Scientist), Arnaud Picandet (Graphic Designer)
Joan Ang
Daniel Becker
Density Design
The Shape of Song. The image illustrates the complex, nested structure of the piece.
Infografika
jedno z narzędzi komunikacji wizualnej. W odróżnieniu od prezentacji wiedzy lub danych liczbowych jest to akt komunikacji i jako taki posiada konkretnego nadawcę i odbiorcę oraz treść, która stanowi kombinację wizualizacji i tekstu. Zwykle przedstawieniem infografiki są dane liczbowe wraz z kontekstem społecznym, których dobór ma ujawnić jakąś czytelną prawdę, wniosek czy konkluzję. Infografiki przeważnie są oparte na storytellingu i posiadają element angażujący emocjonalnie.
Kai Krause
Christian Tate, Owen Williams
Nélson Fernández, infographics artist from Venezuela working for EPASA (Panamá), with the illustrator Roy Hernández.
Bodyparts diagram, Grundini, Esquire, 2007 r.
Ogilvy, China, 2007 r.
Clara Kayser-Brill, Nicolas Kayser-Brill, Marion Kotlarski
Research & design: David Mccandless
Genis Carreras, The Curious Brain
Tyler Mintz, foodstalk.org
Density Design
TrustableGold.com
Deroy Peraza
Instrukcje
rozwój konsumpcji przyniósł potrzebę wytłumaczenia, co jak działa. Instrukcja obsługi stała się domeną autonomii
i samodzielności – jak zrobić film, jak samemu zmontować szafkę czy zasadzić roślinę. Umiejętność pokazania newralgicznych momentów w czytelny sposób, przeprowadzenie instruowanego bez wątpliwości przez cały proces to podstawa dobrej instrukcji.
How to Tie a Tie
CANAL+
Carl Kleiner dla IKEA
Aeroflot
Franka Drake i Carl i Linda Sagan, graficzny instrukcja ludzkości dla kosmicznych istot pozaziemskich
Codzienne instrukcje
Josh DeWare
IKEA
Mapy
mapa są jednym z najstarszych i najistotniejszych graficznych zapisów rzeczywistości otaczającej człowieka. Służyły nam pomocą w orientacji przestrzennej i w wyznaczaniu celów. Obecnie mapy prócz tych podstawowych geograficznych funkcji pomagają
w planowaniu i organizacji informacji, idei, przedsięwzięć. Mogą wizualizować ruch, przepływ, sieci połączeń albo być narzędziem identyfikacji i promocji miejsc.
Alberto Antoniazzi
Dynamic Diagrams, Inc.
Road Map of the Eye, part of Katja Günther’s Cartographic project visualizing information by mapping relevant elements
National Geographic
Antoine Corbineau
Ole Østring, 2009
Selva Gürdoğan, Gregers Tang Thomsen, Marta Marszal, Mustafa Bulgur, Matthias Poen
Mind Map
24 godzin ruchu drogowego w Lisbonie, Pedro Miguel Cruz
Wright Bryan, Lori Todd
Peter Grundy. Mapa planowanego przedsięwzięcia z miasta do morza.
Sztuka wizualizacji
to kategoria, w której wizualizacja nierzadko traci swoją utylitarną funkcję a prym przejmuje forma. Sztuka może przemawiać
w czyimś imieniu i sprawie, może być oparta na danych i zachwycać pięknem formy. Jako zwierciadło swojego czasu sięga również w te ukryte rejony, by uchwycić nienamacalne, by pokazać inne znaczenie pojęć: relacja, połączenie, informacja, struktura.
Xavier Barrade
Ian Dapot, a series of posters based on mapping the relationships between cited authors and referenced ideas in Jane Bennett's essay, „The Force of Things: Steps Toward an Ecology of Matter.”
Xavier Barrade
todo.to.it
Sol LeWitt, 2007
Nathalie Miebach, Reed, wood, plastic, data 32”x32”x36”, 2010 3D Musical Score of the passing of Hurricane Noel through the Gulf of Maine, Nov 6-8, 2007.
Andreas Nicolas Fischer
Xavier Barrade